Astan Plastik

GPPS

Stiren, 145°C'de kaynayan ve bu sıcaklıkta kendi kendine hızla polimerleşebilen bir sıvıdır. Polistiren zinciri 750 ile 1300 monomer biriminden meydana gelen, 100°C'nin altında şeffaf ve katı, 100°C'nin üzerinde yumuşayıp akışkan hale dönüşen ve kolayca kalıplanıp şekillendirilebilen bir termoplastiktir.

Stirenin polimerizasyonu ile elde edilen türüne “kristal polistiren” veya “genel amaçlı polistiren” denir. Kristal polistiren enjeksiyonla kalıplama ve ısı ile şekillendirmede uygun işlenebilme özellikleri göstermesi, uygun fiyatı, yüksek ışık geçirgenliği ve mükemmel şekil kararlılığı sayesinde kendisine geniş bir kullanım alanı bulmaktadır..

Polistireni diğer termoplastiklerden avantajlı duruma geçiren özellik, onun amorf yapısıdır. Camsı halden eriyik hale geçerken az enerji harcanmaktadır. Kristalizasyon enerjisinin olmaması, hızlı ısıtılıp soğutulmasını, dolayısıyla hızlı kalıplanma avantajını sağlar. Ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplama metodları ile düşük enerji kullanılarak, bozunmadan kolayca kalıplanabilir.

Polistirenin amorf yapıda olması, kristal yapılı polietilen ve polipropilen gibi plastiklere göre kalıplama esnasında çekme (shrinkage) miktarının çok az olmasına sebep olur. Polistiren elektrik izolasyon özelliği açısından bütün polimer tipleri arasında en iyisidir. Dielektrik sabiti 20–80°C arasında sıcaklıktan bağımsızdır.

 
Kullanım Alanları
Tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak ve kaşık üretiminde, oyuncaklar, beyaz eşya parçaları, tıbbi ambalaj, zücaciye, gıda ambalajı, köpük yalıtım levhaları, CD kutuları, kozmetik ambalaj, askı, oyuncak, saat kabinleri ve promosyon malzemeleri gibi birçok alanda kullanılır.
 
Teknik Spesifikasyonlar
Ürün MFI Spesifikasyon
GP 550P 2 PDF dosyayı indirin
GP 550 5 PDF dosyayı indirin
GP 525 7 PDF dosyayı indirin
GP 500N 7 PDF dosyayı indirin
GP 543 9,5 PDF dosyayı indirin
GP 560 14 PDF dosyayı indirin
GP 525X 6 PDF dosyayı indirin
GP 565 18 PDF dosyayı indirin
 
Tavsiye Edilen Enjeksiyon Çalışma Sıcaklıkları *
gpps
 
Maksimum (C) 220 200 190 180
Minumum (C) 190 190 180 160
Kalıp Sıcaklığı (C) 40 - 70 C derece arasındadır
* Yukarıda yazılan veriler sadece tavsiye niteliğinde olup, basılacak olan ürünün kalınlık, boyut, kalıp ve yolluk sistemi gibi birçok faktöre göre farklılık gösterebileceğinden firmamızı herhangi bir sorumluluk altına sokmamaktadır.